Штатний Юрист чи Абонентське Юридичне Обслуговування?

Штатний юрист чи абонентське юридичне обслуговування?

Діяльність кожної компанії не може здійснюватись належним чином без кваліфікованої юридичної допомоги. Адже протягом здійснення господарської діяльності, виникає величезна кількість ситуацій, коли необхідно вирішити саме юридичні питання.

Не варто бути впевненим в тому, що керівник компанії, її власник, чи головний бухгалтер зможе юридично правильно скласти договір, внести до нього якісь зміни, перевірити договір ділового партнера, написати позов або претензію, вирішити суперечку з податковою і т.д. Для цього необхідні глибокі знання в юриспруденції. А враховуючи те, що щодня до багатьох законів вносяться доповнення і поправки, то ні у керівника, ні у власника компанії, ні у бухгалтера просто не буде вистачати часу на відстеження цих змін.

Висновок: без юриста — ніяк не обійтися!

Коли починається пошук фахівця на новоявлену вакансію, часто виникає наступна ситуація:

Зазвичай, керівники готові платити штатному юристу від 5 до 8 тис. грн. Але тут є одне «АЛЕ». Кваліфіковані юристи прекрасно знають собі ціну, і на такий оклад вони не погодяться. А ось недосвідчені студенти або не висококваліфіковані юристи підуть на таку заробітну плату за милу душу. Таким чином, платити по 10-25 тисяч на місяць юристу ніхто не хоче, а наймати недосвідченого співробітника — зовсім марна трата грошей.

Що ж робити в цьому випадку?

Багато юридичних компаній сьогодні надають послугу — абонентське юридичне обслуговування. Тобто, юридична фірма у разі виникнення тієї чи іншої проблеми надає досвідченого юриста певного профілю. У результаті, Ви отримуєте цілий штат висококваліфікованих фахівців за відносно невеликі гроші. Тому, в більшості випадків абонентське юридичне обслуговування набагато вигідніше й ефективніше, ніж прийом на роботу одного штатного юриста.

Розглянемо питання докладніше:

Сьогодні багато компанію воліють юридичне обслуговування штатному юристові для ведення своєї діяльності. Логіка такої поведінки не завжди прозора навіть для самих керівників підприємств і організацій, що приймають рішення про формат взаємин з юристами.

На цілком логічне запитання про те, якої аргументації дотримується при цьому керівник організації, найчастіше можна почути, що «свій юрист — це зручно для фірми: по-перше, не потрібно витрачати час і кошти на пошуки підходящої юридичної компанії, оскільки штатний юрист завжди під боком, по-друге, він краще, детальніше, тонше розбирається в юридичних питаннях фірми, ніж юрист зі сторони, якому знадобиться деякий (і деколи тривалий) час, щоб охопити суть юридичної ситуації в організації».

Безумовно, правові нюанси в діяльності організації, їх глибоке розуміння завжди були і залишаються важливими. Але це тільки на перший і деколи поверхневий погляд. Але чи дійсно вигідно організації тримати юриста у штаті свого підприємства?

При більш детальному розгляді цього питання, на перший погляд обґрунтована аргументація, втрачає свою переконливість. Стає очевидним, що підприємство сьогодні може отримати набагато більші переваги, якщо співпрацює не зі штатним юристом, а з юридичною компанією, яка веде її справи від «а» до «я», але не розраховує на якісь привілеї, як це відбувається у випадку з юристом, працюючим в штаті.

Розглянемо різні позиції:

П’ять причин, чому варто прийняти юриста в штат:

1. Юрист «в контексті бізнесу»

Юрист, що працює тільки в штаті компанії, відмінно знайомий з «контекстом», в якому ведеться бізнес, а значить, такий фахівець (свідомо чи інтуїтивно) буде давати саме ті рекомендації (готувати такі документи), які будуть легко вписуватися в загальну ділову стратегію фірми. Юриста компанії, яка час від часу залучається для надання разових консультацій, доведеться вводити в курс справи. Такий консультант може розробити договір або дати юридичний висновок загального характеру, без урахування індивідуальних особливостей вашого бізнесу, що може негативно відбитися на його розвитку або — у кращому випадку — не принести очікуваного позитивного ефекту.

2. Пряма відповідальність

Юрист компанії, як правило, супроводжує ту чи іншу операцію від початку до кінця, беручи участь у переговорах з контрагентом, складаючи проект договору. І не виключено, що згодом він буде змушений відстоювати інтереси організації в суді, апелюючи до того самого договору, в роботі над яким він брав участь з самого початку. Юрист фактично поділяє разом з вами відповідальність за найменшу неточність або друкарську помилку, допущену в договорі. При цьому навіть самий сумлінний і акуратний юрист юридичної компанії не відчуває настільки серйозний вантаж індивідуальної відповідальності, готуючи договір, про зміст якого він забуде через кілька днів.

3. Витрати без несподіванок

Якщо ви віддасте юридичний супровід діяльності компанії в руки штатного юриста, вас чекатиме значно менше сюрпризів при плануванні своїх витрат. Ніякого несподіваного підвищення цін! Сума, яку ви будете щомісяця витрачати на утримання юриста в штаті організації, буде протягом тривалого часу залишатися відносно стабільною.

4. Зблизька видніше

Оцінити кваліфікацію фахівця, щодня взаємодіючи з ним у процесі роботи, значно простіше. У більшості випадків консультанти — співробітники юридичних фірм — «темні конячки», тому доведеться мучитися сумнівами з приводу рівня їх кваліфікації.

5. Професіонал є професіонал

Сильний юрист той, який спеціалізується на роботі в широкому колі галузей права, з великим досвідом практичної роботи, кандидат юридичних наук, володар диплома податкового консультанта. Отримати в штат справжнього професіонала — справжня удача. Але якщо вам це вдалося — послуги юридичних компаній, швидше за все, не знадобляться. Прекрасно, якщо ви можете дозволити собі організувати повноцінний юридичний відділ: фахівці з оподаткування, знавці корпоративного права та віртуози договірної роботи. Звичайно – це дорогувато, але ж і коефіцієнт корисної дії надзвичайно високий.

П’ять причин чому варто відмовитися від прийняття юриста в штат компанії:

1.Втомленим поглядом …

Штатний юрист часто настільки глибоко занурений у проблеми компанії, що у нього немає можливості поглянути на ту чи іншу ситуацію «під новим кутом», а страх відповідальності може перешкодити вступити в суперечку з податковою або співробітниками міліції. Адже навіть у найпростіших питаннях надмірна «заглибленість у предмет» іноді не дозволяє побачити помилки або недоробки, які лежать на поверхні: багато разів перечитуючи один і той же договір, перестаєш помічати помилки в нумерації пунктів або те, що в розділі «Відповідальність сторін» «Замовник» та «Виконавець» хитро помінялися місцями. У таких випадках не вистачає «свіжого погляду» з боку.

2. Витрати

Беручи юриста в штат компанії, слід бути готовим до серйозних витрат, серед яких витрати на заробітну плату юриста стоять не на першому місці. Отже, відмовившись від штатного юриста, ви захистите себе від витрат:

— На заробітну плату юриста і його помічника. Оплата праці юриста залежить від його досвіду, знань, наявності наукового ступеня та професійних сертифікатів. На сьогоднішній день юрист, який буде задоволений зарплатою близько 5 тис. грн. на місяць, як правило, має незначний досвід роботи (або зовсім не має такого) і занадто вузьку спеціалізацію. Ймовірно, він буде досить молодий (не старше 22-24 років) і амбітний, а значить, найближчим часом спрямується до нових кар’єрних вершин в іншій компанії. Заробітна плата юриста, який має більш тривалий досвід роботи (3-5 років) і досить загальні знання в різних галузях права складе вже від 8 до 12 тис. грн. Однак практика показує, що приблизно через рік такий співробітник зажадає підвищення заробітної плати або, зміцнивши свої професійні знання, покине вашу організацію;

— На сплату обов’язкових податків. За оцінками фахівців, дані платежі можуть досягати 1/3 від всього фонду заробітної плати;

— На виплату відпускних та лікарняних;

— На підвищення кваліфікації та придбання спеціальної літератури та періодичних видань;

— На придбання спеціальної довідково-правової системи (ЛІГА) і регулярне оновлення її даних.

3. Один у полі не воїн

На жаль, навіть найбільш професійний юрист рідко може володіти ідеальними знаннями в усіх галузях права і бути обізнаним про всі тонкощі правозастосування. У юриспруденції існує розумна спеціалізація. Тому, якщо ви не створюєте в компанії юридичний відділ, слід бути готовим до окремих проявів некомпетентності юриста. Приймаючи в штат одного юриста, ви берете на себе ризик допущених ним помилок.

4. Людський фактор

Штатний юрист може піти у декретну відпустку, захворіти, або прийняти рішення про звільнення саме тоді, коли вам гостро необхідна правова підтримка.

5. Ціна довіри

Ви не зможете гідно оцінити якість роботи свого юриста до того, як виникнуть труднощі, що сталися через його некомпетентність. Якщо ж ви з тих чи інших причин захочете звільнити штатного співробітника-юриста, це також дуже важко зробити без його на те згоди, тобто за власним бажанням. Навіть якщо з його боку відбувалися епізоди з порушенням трудової дисципліни або інші дії, що несуть за собою матеріальні збитки компанії, доведеться збирати документи, що підтверджують ці факти, а в деяких випадках справа може дійти до судового розгляду.

П’ять переваг роботи з юридичною фірмою/компанією:

1. Без утримання

Робота з юридичною компанією означає відсутність додаткових витрат, пов’язаних з постійним вмістом юриста у штаті. Ви можете платити лише тоді, коли вам це необхідно, і тільки за ті послуги, які вам потрібні.

2.Одна голова добре, а дві – краще

Якщо ви звернетеся за консультацією до спеціалізованої фірми, то над завданням пошуку найкращого правового підходу до вирішення ваших проблем буде працювати не один юрист, а ціла робоча група. Такий підхід практикується більшістю юридичних компаній. Фахівці в різних галузях права та сферах правозастосування допоможуть виробити комплексний підхід. Відомо, що навіть для складання банального договору не достатньо бути лише знавцем цивільного права: адже при складанні договору повинні бути враховані податкові ризики за відповідною угодою і обрані ті формулювання, які не викличуть сумнівів у перевіряючих органів. Найчастіше в договорі слід враховувати і окремі аспекти валютного, антимонопольного, митного законодавства … Саме тому чудово, якщо одна і та ж правова ситуація буде оцінена різними фахівцями, з різних точок зору.

3. Без розставань …

Якщо ви користуєтеся послугами незалежних консультантів, необхідність пошуку нового юриста (у разі відходу колишнього) просто не виникне.

4.Розумні витрати

Витрати на юридичне обслуговування входять до складу витрат  для цілей оподаткування прибутку. ПДВ можливо прийняти до відрахування.

5. Природній відбір

У хорошій юридичній фірмі працюють професіонали, а новачки осягають всі практичні тонкощі юридичної роботи під їх пильним наглядом. Якщо часто, беручи штатного юриста на роботу, ви не можете точно оцінити рівень його компетентності, то в юридичній фірмі це вже зробили за вас.

На жаль, неможливо дати універсальну пораду. Ретельна оцінка всього комплексу порад — це вірна умова для прийняття правильного рішення.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*