Як Визначити, в Який Суд Подавати Позов?

За загальним правилом цивільного судочинства підсудність визначається за місцезнаходженням відповідача (тієї особи, до якої пред’являється позов) — загальна підсудність.

Але з цього правила є винятки. У відповідності зі ст.114 Цивільного процесуального кодексу України позови стосовно спорів щодо нерухомого майна (квартири, будинки, земля), розглядаються районним судом за місцезнаходженням цього майна — в таких випадках діє виключна підсудність, яка є пріоритетною і не залежить від того, де проживає відповідач. Крім цього, деяка категорія справ може розглядатися в одному з судів за вибором позивача. За певних умов, в цю категорію можуть потрапляти позови про стягнення аліментів, про розірвання шлюбу, про відшкодування шкоди та інші. Детальніше про цю категорію справ та умовах, при яких можлива альтернативна підсудність, розповідається в ст.110 Цивільного процесуального кодексу України.

Загальних судів першої інстанції в м. Києві декілька. Ці суди є судами першої інстанції і розглядають справи відповідно до Цивільного процесуального кодексу України у спорах, що випливають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових правовідносин.

З районом пов’язаний такий важливий фактор, як підсудність. Якщо позов поданий не до належного суду, то суддя не відкриє справу та поверне позов, вказавши, що підсудність вибрана неправильно. Тому перед тим, як подавати позов, необхідно насамперед визначити підсудність у відповідності зі ст.ст.108-114 Цивільного процесуального кодексу України — загальна (за місцем реєстрації відповідача), виключна (за місцезнаходженням майна) або альтернативна (за вибором позивача), а також район, в якому має розглядатися позов.

Крім цивільних справ, в районних судах розглядаються кримінальні справи і справи про адміністративні правопорушення.

Отже, перше, що необхідно знати — при подачі позовної заяви, відповідно до положень Цивільного процесуального кодексу ми визначаємо загальну, альтернативну або виключну підсудність і вибираємо суд відповідного району, а також не забуваємо про підвідомчість районних судів — цивільні, кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*