Вступ у Спадщину в Україні. Прийняття Спадщини. Оформлення Спадщини в Україні.

У 2013 році, як і в попередні роки, починаючи з 2004 року, спадкові правовідносини і порядок вступу в спадщину регулюються книгою 6 Цивільного кодексу України «Спадкове право».  Положення даного кодексу поширюються на випадки, коли спадщина відкрилася після 1 січня 2004 року або спадщина відкрилася до 1 січня 2004 року, але не була ніким прийнятою.  Відкриття спадщини збігається з моментом смерті. Таким чином, якщо день смерті  припадає на дату після 1 січня 2004 року — ми застосовуємо книгу 6 Цивільного кодексу 2004 року «Спадкове право».  Якщо ж особа померла до 1 січня 2004 року — вступ в спадок регулюється Цивільним кодексом УРСР 1963 року.

Як прийняти спадщину в Україні в 2013 році?  Порядок прийняття спадщини.

На сьогоднішній день існує два способи прийняття спадщини, в залежності від того, чи проживав спадкоємець із спадкодавцем на момент смерті , чи ні. І в першому і в другому випадку термін на прийняття спадщини — 6 місяців з моменту смерті, але порядок прийняття відрізняється.

Якщо спадкоємець проживав постійно із померлим.

Якщо спадкоємець проживав постійно із спадкодавцем, то з моменту відкриття спадщини він вважається таким, що прийняв спадщину. Йти до нотаріуса у строк, встановлений для прийняття спадщини (шість місяців з моменту смерті), спадкоємцю в даному випадку не потрібно. Не роблячи ніяких дій по прийняттю спадщини, він приймає спадщину «автоматично». Якщо ж спадкоємець не хоче приймати спадщину, йому слід вчинити активну дію — написати заяву про відмову. Для відмови від спадщини, так само, як і для прийняття, встановлено строк шість місяців — по закінченні цього терміну прийнятииспадщину, або відмовитися від неї буде вже неможливо.

Тому той спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на момент його смерті, може зайняти пасивну позицію, якщо він згоден прийняти спадщину і нічого протягом 6 місяців не вживати; або здійснити активну дію — відмовитися від спадщини шляхом написання заяви про відмову.

Прийняття спадщини такими особами регламентовано ч.3 ст.1268 ЦК України:

«Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього кодексу, не завив про відмову від нього».

Якщо спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на момент смерті.

Якщо спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на момент його смерті, то у нього немає зазначеної вище переваги — він не може вважатися прийняли спадщину «автоматично». Для прийняття спадщини йому слід протягом строку, встановленого для прийняття, подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу. Якщо ж спадкоємець не зробить цього, то по закінченні строку на прийняття спадщини він буде вважатися таким, що не прийняв спадщину.

Прийняття спадщини таким спадкоємцем регламентовано ч.1 ст.1269 ЦК України:

«Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини».

Чи можна прийняти спадщину, якщо пропущений термін? Термін на прийняття спадщини.

У відповідності з законодавством України прийняти спадщину, якщо пропущено строк, не можна, але існує можливість встановити додатковий строк на прийняття або отримати згоду спадкоємців. Якщо є спадкоємці, що вступили в спадщину, і вони не заперечують проти прийняття спадщини спадкоємцем, який пропустив строк, процедура досить проста — за їх згодою спадкоємець пише у нотаріуса заяву про прийняття спадщини і вступає у спадок нарівні з усіма.

Якщо ж інших спадкоємців немає або вони заперечують проти вступу до спадщини, то спадкоємцям, які пропустили строк — без судового процесу не обійтися. Необхідно буде довести поважність причин для пропуску строку на прийняття спадщини. Спадкоємцю слід подати заяву до суду про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини. Якщо суд визнає причини поважними, то рішенням суду буде встановлено додатковий строк на прийняття спадщини. Протягом строку, зазначеного в рішенні суду, спадкоємець повинен піти до нотаріуса і написати заяву про прийняття спадщини. Спадкоємцю слід враховувати, що повторне встановлення додаткового строку на прийняття спадщини чинним законодавством України не передбачено, тому встановлений судом строк пропускати не можна.

Прийняття спадщини у разі пропуску строку на прийняття регламентовано ст.1272 ЦК України:

«1. Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв його.

2. З письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк на прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття нотаріуса за місцем відкриття спадщини.

3. За позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяву на прийняття спадщини ».

Кому подавати заяву про прийняття спадщини. До якого нотаріуса потрібно звертатися для прийняття спадщини в Україні?

Заяву про прийняття спадщини, потрібно подавати нотаріусові за останнім місцем проживання спадкодавця. Якщо спадкодавець помер після другої половини 2009 року, оформлення спадщини може здійснюватися як в державній нотаріальній конторі, так і у приватного нотаріуса. Але необхідно, щоб нотаріус вів діяльність саме в тому нотаріальному окрузі, в якому проживав померлий. У невеликих містечках не існує дислокації по районах — працює кілька нотаріусів (а може і один), які здійснюють нотаріальну діяльність у межах всього міста. Тоді питання, де відкривати спадкову справу, не стоїть. У більш великих містах існує районна дислокація. Тому якщо спадкоємець звертається в державну нотаріальну контору, він може звернутися не в будь-яку, а тільки в ту, яка безпосередньо обслуговує ділянку, де проживав померлий. Приватні ж нотаріуси діють в межах всього міста Одеса. Отже, якщо померлий проживав в Одесі, то спадкоємець для відкриття спадщини може звернутися до будь-якого приватного нотаріуса, що працює в межах міста або в певну державну нотаріальну контору.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*