Останні замітки

Професійні юридичні послуги для фізичних та юридичних осіб.

Шукай на

Купить телевизор LG 42LM620T

Супер Иконы для всей семьи и ваших друзей! Спешите купить уже сейчас за дорого!

недорогой ремонт авто в киеве и области

Блог > Коментарі до замітки

Спадкування за Заповітом. Право на Обов'язкову Частку Спадкоємців за Законом.

Заповіт. Спадкування за заповітом. Вступ у спадщину за заповітом в Україні.

Законодавство України надає перевагу спадкоємцеві за заповітом перед спадкоємцями за законом. Спадкодавець за життя з тих чи інших причин може не бажати передавати спадщину прямими родичами (спадкоємцями за законом) або спадкоємцям пріоритетних черг, а віддавати перевагу спадкоємцю наступної черги або зовсім сторонній особі, яка не потрапляє до кола спадкоємців за законом.

У цьому випадку він може написати заповіт на все майно або на його частину (конкретну квартиру, будинок, машину, вклад у банку і т. п.) на користь конкретної особи. Крім цього, заповідач може вказати в заповіті спадкоємця за законом, якому він не бажає залишати спадок - навіть якщо така можливість йому надається (наприклад, спадкоємець за заповітом не прийме спадщину). У заповіті може бути встановлено умова для виникнення права на спадкування або призначення другого спадкоємеця на випадок, якщо перший помре до відкриття спадщини, не прийме спадщину або відмовиться від її прийняття.

Обов'язкова частка. Спадкоємці за законом, мають право на обов'язкову частку.

Але, незважаючи на таке широке поле для реалізації волі заповідача, надане йому законом, законодавець дещо обмежив її, залишивши право на обов'язкову частку певному колу спадкоємців.

У цю категорію спадкоємців потрапляють:

  • малолітні, неповнолітні діти,
  • повнолітні непрацездатні діти,
  • непрацездатний чоловік,
  • непрацездатні батьки.

Обов'язкова частка - це та частина спадщини, яка незалежно від наявності заповіту дістанеться спадкоємця за законом. Ця частина становить половину тієї частини, яку успадкував би зазначений спадкоємець, якби заповіт зовсім відсутнім.

Наприклад, складено заповіт на двокімнатну квартиру. Є три спадкоємця першої черги, один з яких має право на обов'язкову частку. У цьому випадку, за відсутності заповіту, кожному спадкоємцеві дісталася б 1/3 частину квартири. Отже, за наявності заповіту, спадкоємцю, який має право на обов'язкову частку, дістанеться 1/6, спадкоємець за заповітом ж отримає 5/6 зазначеної квартири.

Право на обов'язкову частку регламентовано ч.1 ст.1241 ЦК України:

«Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, що мають істотне значення ».

Заповіт посвідчується у нотаріуса і вноситься в спадковий реєстр - електронну базу даних, яка містить відомості про заповіти і відкритих спадкових справах. Для написання заповіту правовстановлюючі документи на майно не потрібні, хоча у випадку конкретизації майна переважно їх мати для мінімізації помилок при вказівці адреси.

Якщо ж заповідач залишає заповіт на все майно, то в правовстановлюючих документах абсолютно немає потреби, більш того, правовстановлюючих документів може не бути, оскільки майно може з'явитися після написання заповіту та все одно буде успадковано спадкоємцем за заповітом. При формулюванні заповіту «на все майно» спадкоємець за заповітом буде вступати в спадщину на все майно, що належить заповідачеві на момент смерті - і не має значення, було у власності це майно на момент написання заповіту чи ні.

Після смерті спадкодавця спадкоємець за заповітом має переважне право на прийняття спадщини, якщо ж він не реалізує це право - право на прийняття спадщини з'явиться у спадкоємців за законом.

вівторок, 26.03.2013, advokatua