Договір Довічного Утримання (Догляду)

Метою відчужувача у договорі довічного утримання є отримання довічного догляду взамін на передачу права власності набувача. На набувача ж покладається обов’язок утримувати відчужувача до його смерті, згідно з видом догляду та обсягами, встановленим договором. Це може бути щомісячне грошове утримання і певні види робіт: закупівля продуктів, прання, прибирання, купівля ліків та багато іншого.

Набувач стає власником нерухомого майна в момент підписання договору, але право розпорядження його обмежено до смерті відчужувача.

При підписанні даного договору нотаріус вносить його до реєстру обтяжень і робить помітку на екземплярі. Правомірної юридичної можливості передати право власності на річ третім особам у набувача немає.

У чому нестабільність даного договору?

У разі неналежного догляду або в разі, якщо відчужувач в один прекрасний момент визнає догляд неналежним або у нього просто змінилося суб’єктивне ставлення до набувача, він може відмовитися приймати догляд та утримання і звернутися до суду з позовом про розірвання договору довічного утримання. Причому це може відбутися і через десять років після укладення договору, давності тут немає, так як правовідносини сторін тривають.

У суді нерідко літні люди-позивачі виграють такі позови.

По-перше, в договорі як правило види та обсяги догляду вказуються розмито і не конкретно, що тягне різне розуміння сторонами своїх прав і обов’язків.

По-друге, набувачі, в основному, не зберігають чеки, квитанції та інші докази надання догляду та довести належний догляд досить скрутно.

По-третє, за логікою законодавця, договір догляду закінчує свою дію зі смертю відчужувача, але юридичного механізму примусити особу приймати догляд за відсутності його волі не існує, тому з моменту подачі такого позову, у разі відсутності мирного вирішення спору між сторонами, фактичне виконання договору догляду надалі малоймовірно — відчужувач може просто не давати такої можливості.

Всі ці логічні аргументи, разом з фактичними обставинами кожної конкретної справи, оцінюються судом за внутрішнім переконанням і сказати достовірно чи буде ухвалено рішення про розірвання чи ні, не можна, але навіть якщо ні, то яким може бути подальше його виконання сторонами після судових тяжб і накопичився негативу?

Не може, тому потенційно, змінивши обґрунтування позову, відчужувач може звернутися до суду знову і шанси виграти у нього значно зростуть. Такі складнощі пов’язані з особливостями договору, які закладаються у фундамент його змісту при підписанні.

Договір спочатку є нестабільним — термін його дії має відкладальну, найчастіше непередбачувану умову, — смерть відчужувача, і, можливість його виконання, крім сумлінності самого набувача, залежить від суб’єктивної думки відчужувача і взаємовідносин сторін.

Для мінімізації ризиків при укладенні такого договору радимо вказувати якомога більш конкретно, до буквальних дрібниць: види догляду, суму, зміст, індексацію цієї суми, порядок надання догляду. У період виконання договору зберігати всі чеки і квитанції і збирати будь-які можливі докази, що підтверджують матеріальні і трудові витрати. Можливо, це дозволить Вам принаймні відшкодувати витрати.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*