Договір Дарування

За договором дарування одна сторона безоплатно передає іншій стороні належне їй майно у власність. Юридична особливість договору дарування — безоплатність. В договорі дарування не може бути встановлений обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника ту чи іншу дію — забезпечувати житлом, доглядом, передати взамін якусь річ або зробити якусь дію.

Очевидно, що договір дарування, будучи матеріально невигідним дарувальнику, за своєю суттю повинен приносити моральне задоволення — як будь-який подарунок. Тому такі операції найчастіше можливі між людьми, що мають приязні стосунки — між родичами, близькими знайомими, подружжям; саме в цих випадках можлива реальна, а не «прикрита» безоплатність.

З точки зору оподаткування, укладати договір дарування вигідніше, так як експертна оцінка не проводиться, а суми податків і зборів обчислюються від балансової вартості. Така ситуація сприяє укладенню удаваних договорів дарування — коли насправді укладається договір купівлі-продажу, оскільки обдаровуваний передає гроші. Податок на доходи фізичних осіб платить обдаровуваний і він складає 5% для осіб, які не є родичами першого ступеня спорідненості і 0% для родичів першого ступеня. Момент укладення договору і перехід права власності збігається з моментом підписання договору.

У відповідності зі ст.722 ЦК України, право власності виникає у обдаровуваного з моменту прийняття дарунка, але передача дару в даному випадку є символічною (дарувальник передає ключі від квартири та правовстановлюючі документи), а згода обдаровуваного набуває офіційну форму в момент підписання.

Договір дарування, на відміну від купівлі-продажу, не підлягає обов’язковому внесенню до реєстру правочинів, але все частіше на прохання сторін або за рекомендацією нотаріуса це робиться і є правильним, так як забезпечує додатковий механізм захисту угоди.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*