Аліменти. Нарахування. Способи Стягнення. Яким Чином Стягуються Аліменти

Аліменти. Згідно норм чинного законодавства, батьки мають утримувати та піклуватися про дитину. Даний обов’язок передбачений статтею 180 Сімейного кодексу України (далі — СК), в якій йдеться, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (18 років). Згідно ст. 199 СК, якщо повнолітні діти продовжують навчання і потребують у зв’язку з цим матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх і далі (до досягнення 23 років) за умови, що вони (батьки) можуть надавати матеріальну допомогу.

Аліменти — кошти на утримання дитини. Їх платить той з батьків, котрий проживає окремо. Варто звернути увагу, що зобов’язання по аліментам можуть виникати не лише з моменту розлучення, а й з моменту, коли подружжя перестало проживати разом, вести спільне господарство, або з того часу, коли один із подружжя перестав брати участь в утриманні дитини. Таким чином, не обов’язково розлучатися, щоб зобов’язати сплачувати аліменти на утримання дитини.

Згідно статті 181 СК батьки, за домовленістю, визначають спосіб виконання обов’язку утримувати дитину. Їх передбачено декілька:

 1. Перший: усна домовленість.
 2. Другий: укладення (письмового, нотаріально посвідченого) договору про сплату аліментів на дитину, в ньому визначаються розмір і умови сплати аліментів. У разі невиконання одним з батьків обов’язків  за договором або у разі порушення його умов, нотаріус здійснює виконавчий напис, на підставі якого стягуються аліменти.
 3. Третій: в судовому порядку. Вимога сплати аліментів – є цілком законною і обґрунтованою, тому суди, як правило, швидко приймають рішення на користь позивача, щодо сплати аліментів.

Стягнення аліментів в судовому порядку здійснюється після подання позовної заяви про стягнення аліментів до суду. Згідно  Цивільного процесуального кодексу така позовна заява може бути подана за місцем проживання позивача. До позовної заяви додаються: копія самої позовної заяви, копія паспорту в двох примірниках, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера в двох примірниках, копія свідоцтва про народження дитини (дітей) в двох примірниках.

Перед тим, як звертатися з позовною заявою до суду необхідно визначити у якій формі просити суд стягнути аліменти. Так як аліменти можуть стягуватися: у частці від доходу, або у твердій грошовій сумі.

Закондавством встановлено, що аліменти можуть стягуватися в твердій сумі або, за заявою платника, або за заявою одержувача аліментів,  в тому разі, якщо платник має мінливий, нерегулярний дохід, частину якого одержує в натурі, або за обставин, які мають істотне значення (стаття 184 СК). Також пам’ятайте, що відповідно до частини 2 статті 182 СК — розмір аліментів не може бути нижчим за 30 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Аліменти відраховуються:

 • з працюючих працездатних осіб — з суми заробітку,
 • з непрацюючих працездатних громадян, які знаходяться на обліку в центрі зайнятості — з суми допомоги по безробіттю,
 • з пенсіонерів – із пенсії,
 • із працюючих пенсіонерів – із суми пенсії та заробітної плати,
 • з інвалідів – із пенсії по інвалідності,
 • з працюючих інвалідів – із пенсії по інвалідності та заробітної плати,
 • з приватних підприємців – із суми доходу (фактичного),
 • з осіб, які навчаються і отримують стипендію – із суми отриманої стипендії.

Аліменти на дитину (за рішенням суду) присуджуються від не з дня винесення рішення по справі, а з  дня заявлення відповідного позову.